Słuchawki Forbrain, czyli sposób na rozwój mowy u dziecka

Mowa dziecka nie zawsze rozwija się w sposób prawidłowy – wielu rodziców w pewnym momencie dostrzega, że ich pociecha wysławia się gorzej niż rówieśnicy i ma problemy z komunikacją. Odpowiadać za to może opóźniony rozwój mowy, czyli ORM. Do pracy z dziećmi zmagającymi się z tym problemem służą słuchawki Forbrain.

Słuchawki Forbrain, czyli sposób na rozwój mowy u dziecka

Mowa dziecka nie zawsze rozwija się w sposób prawidłowy – wielu rodziców w pewnym momencie dostrzega, że ich pociecha wysławia się gorzej niż rówieśnicy i ma problemy z komunikacją. Odpowiadać za to może opóźniony rozwój mowy, czyli ORM. Do pracy z dziećmi zmagającymi się z tym problemem służą słuchawki Forbrain.

Czym jest opóźniony rozwój mowy i z czego wynika?

ORM jest zaburzeniem stwierdzanym wówczas, gdy kompetencje językowe dziecka nie wykształcają się w odpowiednim stopniu i w efekcie powodują problemy z komunikowaniem się. W takiej sytuacji mowa i jej kolejne etapy najczęściej pojawiają się z co najmniej półrocznym opóźnieniem w stosunku do rówieśników – dziecko ma ponadto problemy z artykulacją i gramatyką oraz dysponuje niewielkim zasobem słów; co więcej, często ma problem nie tylko z mówieniem, ale również ze zrozumieniem tego, co chcą przekazać mu inni.

Problem opóźnienia rozwoju mowy można zauważyć na bardzo wczesnym etapie – często już w 6-9 miesiącu życia dziecka, kiedy powinno ono gaworzyć. W późniejszym okresie uwagę rodziców powinny zwrócić również takie symptomy jak:

  • nieumiejętność tworzenia zdań prostych (dziecko powinno operować nimi pod koniec drugiego roku życia);
  • nieumiejętność tworzenia zdań złożonych (pod koniec 3. roku życia);
  • mniejszy zasób słownictwa oraz znajomość pojęć niż u rówieśników (zarówno w formie czynnej, jak i biernej);
  • stosowanie nieprawidłowych struktur gramatycznych i fonetyczne zniekształcanie wyrazów;
  • częsty brak zrozumienia przez dziecko wypowiedzi innych osób.


Przyczyny opóźnień rozwoju mowy mogą być różne. Zaliczamy do nich zarówno brak bodźców do mówienia czy nieprawidłowe wzorce językowe u dorosłych, jak również rozmaite urazy i zaburzenia, w tym autyzm dziecięcy, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, wady narządów artykulacyjnych czy uszkodzenie narządu słuchu.

W przypadku zauważenia problemu, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą – logopedą lub neurologopedą. Dokona on odpowiedniej diagnozy i dopasuje terapię w pełni indywidualnie do potrzeb dziecka, co pozwoli na skuteczną walkę z opóźnieniem rozwoju mowy.

Praca ze słuchawkami Forbrain

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających na pracę z dziećmi zmagającymi się z problemem rozwoju mowy są słuchawki Forbrain. Stosują je zarówno logopedzi i neurologopedzi, jak też pedagodzy, ponieważ pozwalają na przeprowadzenie skutecznej terapii słuchowej.

Na czym polega ich działanie? Słuchawki Forbrain wyposażone są w specjalny, dynamiczny filtr, który włącza się przy nagłosie słów oraz długich samogłoskach, wzmacniając wysokie i jednocześnie tłumiąc niskie częstotliwości. Wyposażone w czuły mikrofon, poprawiają percepcję głosu i powodują, że dziecko jest w stanie o wiele łatwiej przyswajać oraz analizować wszelkie informacje. Słuchawki działają poprzez przewodnictwo kostne, co sprawia, że sygnał jest szybciej przekazywany do mózgu, a przy tym stymulują one układ przedsionkowy, który jest odpowiedzialny za zmysł równowagi i orientacji przestrzennej. W efekcie słuchawki te wpływają pozytywnie nie tylko na mowę, ale też na koordynację wzrokowo-ruchową, a nawet pamięć czy koncentrację.

Słuchawki Forbrain mogą być stosowane do pracy nad dykcją i wymową, a także nauki mowy u dzieci niepełnosprawnych. Sprawdzają się w walce z wadami wymowy, zaburzoną płynnością mówienia, a do tego wspomagają w poprawie pamięci, koncentracji czy nauce czytania.

To rozwiązanie, które może być stosowane również w terapiach logopedycznych i neurologopedycznych u osób dorosłych, a jego skuteczność sprawia, że cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.

Zauważyłeś opóźnienie rozwoju mowy u swojego dziecka? Skonsultuj się ze specjalistą!

Im szybciej wykryty zostanie problem opóźnienia rozwoju mowy, tym łatwiej przebiegać będzie praca z dzieckiem. Warto więc w przypadku zauważenia wymienionych wyżej objawów skontaktować się z logopedą.

Wszystkich rodziców, którzy pragną zadbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka, zapraszamy do Alterego – dysponujemy nie tylko doświadczonym zespołem specjalistów, ale również stosujemy nowoczesne metody terapii, w tym również słuchawki Forbrain.

Zapraszamy do kontaktu!

Alterego to odpowiedź na Państwa problemy i potrzeby. Jeżeli chcecie zyskać specjalistyczne wsparcie i odmienić swoje życie, zapraszamy do kontaktu telefonicznego albo wysłania wiadomości SMS pod numer:

Lepsze jutro zaczyna się dzisiaj!